Pohodová dovolená v Sušici
... protože v Sušici je to fajn!
× Zavřít

Řeka Otava

Řeka Otava

Otava, kdysi zlatonosná a bohatá na perlorodky, lososy a pstruhy, je dnes rájem vodáků, turistů i rybářů. Podél řeky vede Otavská cyklistická cesta, která téměř kopíruje říční tok a nabízí projížďku romantickou krajinou. V hezkém počasí láká řeka ke koupání v sice chladné, ale průzračně čisté vodě.

Řeka Otava vzniká soutokem Vydry a Křemelné na Čeňkově Pile. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek.  Je levostranným přítokem Vltavy, do které se vlévá pod hradem Zvíkov. Název Otava pochází z keltského slova „Atawa“, což znamená bohatá řeka. Na březích Otavy se dříve rýžovalo zlato, proto je řeka také častokrát označovaná jako zlatonosná. V řece se nacházeli zlaté šupinky, zvané zlatinky. 

Vodáci

Otava je jednou z nejoblíbenějších vodáckých řek. Je sjízdná prakticky na celém svém 113 km dlouhém toku a to během celého roku. Pro zkušené vodáky je zajímavý především úsek Čeňkova Pila – Sušice (sjízdný při dobrém stavu vody v jarních měsících), tam je plavba plná dobrodružství a adrenalinu.

Od Sušice je řeka přívětivá i k méně zkušeným vodákům. Pokud nevlastníte kánoi či raft, ale rádi byste vyzkoušeli sjíždět řeku, můžete využít služeb půjčoven, které nabízejí zapůjčení lodí pro jedno-, nebo vícedenní výlety po Otavě. 

Půjčovny lodí v Sušici:
Outdoorové centrum Offpark  
Otava – půjčovna kánoí, kajaků, raftů
Otavatour – půjčovna kánoí, kajaků, raftů
Samba – půjčovna kánoí, kajaků, raftů

Koupání v řece Otavě

V horkých letních dnech se můžete osvěžit v řece Otavě. Na okraji lesoparku Luh se nachází říční lázně Na Fufernách, kde se můžete v létě koupat a opalovat, pozorovat čilý ruch na řece Otavě, případně si zasportovat v lanovém parku, občerstvit se a navštívit s dětmi dobře vybavené dětské hřiště.

Další příjemné místo ke koupání a slunění najdete na Pátečku v Červených Dvorcích, kam se dostanete pěšky, na kole či in-line bruslích po Otavské cyklostezce, z Fuferen proti proudu Otavy.

Rybaření

Otava nabízí výborné podmínky pro rybaření. Otava v Sušici je pstruhový revír (Rybářský revír Otava 7). Rybolov je zakázán od jezu na Fufernách až k přepadu u Armádního domu v Sušici.

Rybářské lístky vydává MÚ Sušice, odbor životního prostředí.

Rybářské povolenky vám poskytne Jan Šiman - Fylfishing (tel.: +420 775 107 441, http://shop.goflyfish.cz/cs ) či Sklenářství Bublík (tel.: 376 528 603).