Pohodová dovolená v Sušici
... protože v Sušici je to fajn!
× Zavřít

Sedlo

Sedlo

Na vrchu Sedlo (902 m n. n.) se nacházejí zbytky jednoho z nejvýše položených pravěkých keltských hradišť. Hradiště z doby 500 př. n. l. vybudované na ochranu rýžovišť zlata má dvě části (akropoli a předhradí), je 400 metrů dlouhé a 32 – 114 metrů široké. První novodobou stavbou na Sedle byla vojenská pozorovatelna, postavená za druhé světové války. Ta sloužila vojenským účelům ještě v padesátých letech 20. století. Opuštěná hláska se stala oblíbeným turistickým cílem. Neudržovaná stavba se však po čase zřítila.

Novodobá rozhledna na Sedle skýtá nádherné výhledy na pohraniční hřeben Šumavy, Roklan, Poledník, Javor, Kašperk i do vnitrozemí.  Rozhledna je otevřena celoročně, je volně přístupná a vstup je zdarma. Rozhledna byla vybudována v roce 2009, jde o celodřevěnou věž s ochozem ve výšce 23,75 metrů. Má sedmiúhelníkový půdorys a 8 podlaží. Celkový výška rozhledny je 27,75 metrů.


Kudy nahoru?

K rozhledně se dostanete z Albrechtic (7 km od Sušice směr Rok – Záluží - Albrechtice). Zaparkujte u Penzionu pod Sedlem a vydejte se nahoru po červené turistické značce (cca 1,5 km).

Pokud si chcete udělat větší výlet, vydejte se na Sedlo pěšky už ze Sušice. Trasa vede po červené turistické značce z náměstí a i se zpáteční cestou po stejné trase má 15,4 km. Po trase minete Žižkův vrch s krásnou vyhlídkou na Sušici a třímetrovým litinovým kalichem na paměť pětistého výročí úmrtí husitského vojevůdce Jana Žižky.