Pohodová dovolená v Sušici
... protože v Sušici je to fajn!
× Zavřít

Cestou nejkrásnějších vyhlídek

Délka trasy

8 km (přibližně 4 hod. středně svižným tempem)

Náročnost trasy

střední

Barva značení

modrá

Popis trasy

Andělíček – Krásná Vyhlídka – Rok – Rozcestí s odbočkou na Šibeník – Rozcestí s odbočkou na Sedlo – Rozcestí s odbočkou na Vrabčov – Divišov – Páteček – Červené Dvorce – Horní Dvorce – Rozcestí s odbočkou ke kapli P. M. Lurdské – Rozcestí s odbočkou na Dohaličky – Kočičí skály – Studený kout - Svatobor

Cestou nejkrásnějších vyhlídek Cestou nejkrásnějších vyhlídek

Putování po nejkrásnějších sušických vyhlídkách začneme na vrchu Stráži (552 m n. m.), který v minulosti sloužil jako strážní a pozorovací místo. Nachází se zde barokní kaple Anděla Strážce, lidově zvaná Andělíček. Při pohledu na jih uvidíte celé město jako na dlani. Okolní krajině dominuje vrch Svatobor (845 m n. m.) s rozhlednou a turistickou chatou. Na úbočí svatoboru uvidíte Starý vodojem (557 m n. m.). Tato železobetonová stavba byla postavena v roce 1931 jako součást rozsáhlého projektu výstavby městského vodovodu.

Když vyrazíte po modrých pavučinách směrem na sever, otevře se před vámi pohled na rozlehlý areál továrny Solo. Když budete pokračovat v cestě, dorazíte na další nádherné vyhlídkové místo – na tzv. Krásnou vyhlídku (695 m n. m.) na vrchu Kalovy. Při dobré viditelnosti odtud můžete vidět nejvyšší horu Šumavy, Velký Javor (1456 m n. m.) - charakteristické jsou pro něj dvě kruhové věže poblíž vrcholu.

Po krátkém odpočinku na vyhlídkové plošině můžete pokračovat směrem k osadě Rok, pak dál na Záluží, Vrabčov, Divišov až k Pátečku u řeky Otavy. Po celou dobu nezapomeňte mít oči otevřené, protože na vás každou chvíli může vykouknout Sušice – dáma krásná ze všech stran.

Od řeky Otavy začnete zase pomalu stoupat – směrem k vrchu Svatobor. Znovu se před vámi otevírají jedinečné pohledy do údolí řeky Otavy a na šumavské podhůří. Na jihovýchod od města uvidíte na obzoru dvě kamenné věže hradu Kašperk – jednoho ze tří hradů v nejbližším okolí města.

Nalevo od hradu Kašperk vidíte vrch Sedlo (902 m n. m.). V roce 2009 byla na Sedle postavena nová rozhledna. Jedná se o volně přístupnou celodřevěnou věž s ochozem ve výšce 23,75 metrů. Věž má 8 podlaží, půdorys tvoří sedmiúhelník. Celkový výška rozhledny je 27,75 metrů. Výhled z ochozu je úžasný.

Pokud vás putování po nejkrásnějších sušických vyhlídkách bavilo, můžete se ještě vydat na vrchol Hrádek k soše sv. Jana Nepomuckého. Kopec na sever od Sušice je téměř bez stromů, a díky tomu je odsud vidět do všech světových stran.

Cestou nejkrásnějších vyhlídek Cestou nejkrásnějších vyhlídek Cestou nejkrásnějších vyhlídek Cestou nejkrásnějších vyhlídek