Pohodová dovolená v Sušici
... protože v Sušici je to fajn!
× Zavřít

Křížová cesta na Andělíček

Délka trasy

1 km (přibližně 40 min. volným tempem)

Náročnost trasy

střední, dostupná i pro menší děti, trasa není bezbariérová

Barva značení

fialová

Popis trasy

K začátku Křížové cesty dojdete z náměstí po zelené značce. Za lávkou přes řeku Otavu odbočíte doleva a půjdete po proudu řeky Otavy. Za poslední budovou najdete v první zastavení. Odtud vede pěšina vzhůru lesem ke kapli Anděla Strážce.

Převýšení

87 m

Křížová cesta na Andělíček Křížová cesta na Andělíček

Vrch Stráž, sloužil v minulosti jako strážní a pozorovací místo. Nachází se zde barokní kaple Anděla Strážce, lidově zvaná Andělíček, postavena r. 1682 – 1683 na způsob poutnických kaplí kapucínským řádem. Roku 1735 byla kaple obehnána ambity se čtyřmi nárožními kaplemi, které jsou zasvěcené Matce Boží, sv. Janu Nepomuckému, sv. Floriánu a sv. Máří Magdaléně. Při pohledu na jih uvidíte celé město jako na dlani.


Legenda o Andělu Strážném
K místu nad Sušicí se váže několik legend. Jedna z nich vypráví o chlapci, který v lese sbíral jahody a šlápnul při tom na hada. Ten zasyčel a obtočil se mu kolem nohy. Hošík zkameněl hrůzou, ale záhy spatřil anděla, jenž se k němu s úsměvem naklonil. Had spadl na zem a zmizel. Chlapcovi rodiče spolu s jinými zbožnými rodinami prý nechali namalovat obraz Anděla Strážce a postavili tu malou kapli.


Sušická křížová cesta
Křížová cesta v Sušici vede od prvního zastavení u řeky Otavy na kopec Stráž, místními nazývaný Andělíček (552 m n. m.), kde je pod vrcholem umístěno poslední – čtrnáctém zastavení. Na vrcholu kopce se nachází kaple Anděla Strážce. Toto místo je oblíbeným šumavským poutním místem (sušická pouť se koná první neděli v září). Zároveň je zde nádherný výhled na město Sušici. Unikátnost sušické křížové cesty spočívá v jejím zpracování a umístění. Jednotlivá kovaná zastavení jsou velmi citlivě zasazena do terénu podél lesní pěšiny na skály a kameny.

Dle uměleckého návrhu Mgr. Bohumily Skrbkové je ukovali v rámci maturitních prací (2009/2010) studenti Střední školy Oselce, obor Uměleckořemeslné zpracování kovů – práce kovářské pod vedením pana Jiřího Wallnera.

Všechna zastavení se Vám neukáží hned na první pohled. Stejně jako v životě budete možná trošku hledat, ohlížet se zpět a kdo ví, třeba se budete muset i pár kroků vrátit, abyste našli to, proč jste se vydali na cestu. 

Křížová cesta na Andělíček Křížová cesta na Andělíček Křížová cesta na Andělíček Křížová cesta na Andělíček