Pohodová dovolená v Sušici
... protože v Sušici je to fajn!
× Zavřít

Hadí stezka na Svatobor

Délka trasy

4 km (přibližně 1,5 – 2 hod. volným tempem)

Náročnost trasy

střední, dostupná i pro rodiny s menšími dětmi, není vhodná pro kočárky

Barva značení

oranžová

Popis trasy

Náměstí Svobody – Klostermannova – Pod Svatoborem – kaplička sv.Antonína – Scheinostovo zátiší – bývalý skokanský můstek – hadí stezka – bývalá útulna – rozhledna Svatobor

Převýšení

347 m

Hadí stezka na Svatobor Hadí stezka na Svatobor

Svatoborské lesy jsou nejen oblíbeným místem turistů a cyklistů, ale také rájem houbařů. Na vrchol se můžete vydat i na koni. Před chatou Svatobor je připraveno ohniště. Cesta dolů může být plná adrenalinu – v podobě letu na padákovém kluzáku nebo jízdy na terénních koloběžkách. A v zimě není lepší dopravní prostředek než sáňky.

Na vrchol Svatoboru se dostaneme autem směrem od Hrádku (pokud pojedete ze Sušice směrem na Hrádek, tak v poslední zatáčce před železničním přejezdem je odbočka vlevo. Asfaltová komunikace vás zavede až na parkoviště, které je jen pár metrů od rozhledny).

Pro pěší existuje k vrcholu nesčetně cestiček. Nejoblíbenější cestou je ta, která v Sušici začíná u kaple sv. Antonína (v ulici Pod Svatoborem) a vede přes Scheinostovo zátiší, kde si můžete odpočinout v lesním altánu. Jen několik metrů nad Zátiším se začíná klikatit Hadí stezka s infotabulemi a lavičkami, kterou dojdete až na místo bývalé útulny. Dnes je tu jedinečné rozhledové místo s panoramatickou tabulí a dřevěným přístřeškem.

Na vrcholu Svatoboru najdete rozhlednu.První rozhledna byla postavena stavitelem Mirvaldem (arch. Návrh Vratislav Pasovský) již v roce 1898. V roce 1933 však odklon věže rozhledny od její osy činil už 1,78 m. Věž byla zavřena a rok nato zbořena. Na jejím místě vyrostla během pouhých tří měsíců nová rozhledna stavitele Karla Houry, která stojí dodnes. Je 31 m vysoká a má 182 schodů. O rok později vedle rozhledny vyrostla turistická chata s restaurací a ubytováním. 

Hadí stezka na Svatobor Hadí stezka na Svatobor Hadí stezka na Svatobor Hadí stezka na Svatobor