Pohodová dovolená v Sušici
... protože v Sušici je to fajn!
× Zavřít

Sušice kolébka sirkařství

Délka trasy

3 km (přibližně 1 hod. volným tempem)

Náročnost trasy

střední, dostupná i pro rodiny s menšími dětmi

Barva značení

žlutá

Popis trasy

Náměstí Svobody – V Brance – most 28. října – park T. G. M. – areál sušické nemocnice – K Vyhlídce – Krásná Vyhlídka

Převýšení

262 m

Sušice kolébka sirkařství Sušice kolébka sirkařství

Pro sušické sirkařství bylo setkání pracovitého, vynalézavého řemeslníka V. Scheinosta a energetického, velmi schopného obchodníka B. Fürtha štěstím, ale světovost sušických zápalek je nutno připsat výjimečným vlastnostem vnuků spoluzakladatele Fürtha – Bernarda Fürtha a dr. Arnošta Fürtha.

Značená stezka začíná na sušickém náměstí a přes areál sušické nemocnice vás dovede na úpatí vrchu Kalovy. Cestou k vrcholu se vám otevře pohled na ulici Nádražní a celý areál SOLO. Tovární komplex, dům zdravotní péče, domy zaměstnanců. Infotabule Vám prozradí, co se v jaké budově výrobního areálu dělalo.

Cesta sirkařství končí na Krásné vyhlídce – na jedinečném vyhlídkovém místě, ze kterého je vidět celé město jako na dlani. Uvidíte odsud židovský hřbitov, kde jsou pochování zakladatel sušického sirkařství a potomci jeho spoluzakladatele, horní sirkárnu Vojtěcha Scheinosta, dům rodiny Fürthů na náměstí a dům, kde bydlel Scheinost.

Výroba sirek v Sušici sice již skončila, ale stopy sušického sirkařství najdete na každém rohu. Pokud byste chtěli vidět největší sirku na světě, navštivte Muzeum Šumavy na sušickém náměstí. Tam najdete i expozici věnovanou sušickému sirkařství. 

Sušice kolébka sirkařství Sušice kolébka sirkařství Sušice kolébka sirkařství Sušice kolébka sirkařství